Semmelkladdkaka

Jag är en riktig semmelnörd men det här var ju snäppet bättre. En saftig och kletig kardemumma + mandelmassakaka med vispad grädde till? Ja tack! Galet enkel att sno ihop är den också, som en vanligt kladdkaka ungefär. För er andra som också direkt siktar in er på grädden och mandelmassan i semlan rekommenderar jag varmt att prova denna till helgens fika! Jag hade egentligen tänkt ha mandelflarn på, både för dekoration och smakens skull men när det är pojkvännen som handlar så blir det ju inte alltid precis som tänkt ;) Haha. Så det blev krossad mandel som följde med hem istället!
DU BEHÖVER
200g mandelmassa
2 tsk kardemummakärnor
150g smör
2,5 dl strösocker
2,5 dl vetemjöl
3 ägg
3 tsk vaniljsocker
1 krm salt
Vispgrädde
Mandelflarn
Florsocker

GÖR SÅHÄR
1. Sätt ugnen på 175 grader. Riv sedan mandelmassan med ett rivjärn, krossa kardemummakärnorna med en mortel och smält smöret i en kastrull.
2. Rör ihop alla ingredienser till kakan i en bunke.
3. Smöra och sockra en form. Jag brukar använda strösocker istället för ströbröd, tycker att det både är godare och funkar bättre.
4. Häll smeten i formen och grädda i mitten av ugnen i 20 minuter.
5. Låt kakan svalna något och dekorera sedan med mandelflarn och florsocker.
6. Servera med lättvispad grädde och njut!
Gillar
Kommentarer

