Hej på er! Förlåt för sen uppdatering idag, jag har som sagt jobbat galna dagar hela helgen! Efter jobbet idag åkte jag med mamma hem till Sigtuna. Hur fantastiskt var det inte att vi fick ett lager snö idag lagom till första advent? Det var nog någon tomtevädergubbe som hörde mig idag! Det var så stämningsfullt att åka hem när allt var vitt och man såg det lysa stjärnor och adventsljusstakar i alla fönster.
När vi kom innanför dörren hade pappa gjort så mysigt! En brasa brann i hallen, varenda ljus i hela huset var tänt och han hade dukat upp ett enklare julbord med julskinka och vörtbröd, risgrynsgröt, sill och potatis. Mmmm! Blev lycklig och fick julstämning i hela kroppen!
Myyyspys med hela familjen samlad! Mamma, pappa, lillebror och Jesper. Tyvärr så fick jag ingen bild på alla, förmodligen för att jag var så hungrig och galet trött... hahha. Vi satt i alla fall i sofforna och åt för högsta myseffekt!
Fick ladda upp med lite mys med min kissemiss också! Har har denna fluffboll i mitt liv i 15 år nu. Önskar verkligen att jag hade kunnat ta honom med mig när jag flyttade hemifrån men det kändes lite taskigt att ta honom från ett hus med tomt till en liten etta i stan! Jag ska dock snart vara kattvakt vilket jag längtar efter :)
Kvällen slutade med flera koppar glögg och Rappakalja vilket jag vann lite oväntat! Både mamma och Jesper är ju riktiga smartisar när det kommer till knepiga ord så trodde inte att jag hade en chans men det gick minsann!
Nu ska jag sooooova så sött! Jag glömde helt bort att ni ska få tävlingar varje advent så första tävlingen kommer imorgon istället då jag snart somnar framför skärmen här. Sov så gott så hörs vi imorgon!